Ako vyčistiť zadymené steny po požiari

Dym je známy svojou schopnosťou preniknúť do rôznych povrchov, preto jedným z hlavných problémov po požiari  býva ,,nasiaknutie“ dymu do stien budovy. Jeho častice obsahujú chemikálie a sadze, ktoré môžu priľnúť k povrchom stien, zanechať na nich škvrny, silný zápach a zmeniť ich farbu. Čím dlhšie zvyšky dymu ,,zostávajú“ na stenách, tým ťažšie sa odstraňujú tieto negatívne aspekty. Odporúčame čo najrýchlejšie konať, aby sa predišlo ešte väčšiemu poškodeniu a aby bolo možné ,,obnoviť“ steny do stavu pred požiarom. Ako na to?

Príprava na proces čistenia

V závislosti od závažnosti a rozsahu škôd po požiari, posúďte a rozhodnite sa, či čistenie stien po požiari zvládnete sami alebo to ponecháte na profesionálov. Po ničivej udalosti, kedy poškodenie je rozsiahle a presahuje vaše možnosti a rovnako, ak chcete čo najviac ,,zachrániť“ – je najvýhodnejšie vyhľadať odborníkov. Oslovte sanačnú firmu špecializovanú na odstraňovanie škôd spôsobených dymom a požiarom a nebude musieť toľko investovať do kúpy nových vecí a úplnej rekonštrukcie.

  • Vetranie priestoru

Vetranie zohráva kľúčovú úlohu pri minimalizácii zápachu po dyme a v zlepšovaní kvality ovzdušia. Otvorte okná a dvere, aby mohol vo vnútri cirkulovať čerstvý vzduch. Môžete tiež použiť ventilátory alebo čističky vzduchu na zlepšenie vetrania a ako pomoc pri rozptýlení pretrvávajúcich pachov.

  • Chemické čistenie

Začnite chemickým čistením stien, aby ste odstránili uvoľnené sadze a nečistoty. Na jemné vysávanie stien použite vysávač s HEPA filtrom, pričom venujte veľkú pozornosť rohom, štrbinám a oblastiam blízko stropu. Chemické čistenie je účinný spôsob, ako odstrániť voľné zvyšky pred pokračovaním v mokrom čistení.

  • Mokré čistenie

Pri mokrom čistení sa používa roztok jemného čistiaceho prostriedku alebo špeciálneho čističa na dym v stenách s teplou vodou. Jemnými krúživými pohybmi špongiou namočenou v roztoku vydrhnite steny. Treba dbať na čistenie po malých častiach, špongiu alebo handričku často oplachovať a v prípade znečistenia vymeniť čistiaci roztok. Pozor, aby ste steny príliš nedrhli, pretože nadmerná vlhkosť môže viesť k ďalšiemu poškodeniu.

  • Odstránenie pretrvávajúcich pachov

Aj po dôkladnom vyčistení môžu pachy dymu stále pretrvávať. Na boj proti tomuto problému sa používajú produkty na neutralizáciu zápachu špeciálne navrhnuté na čistenie plôch poškodených dymom. Tieto produkty pomáhajú eliminovať zápach dymu a zanechávajú vaše steny ,,svieže“. Ak si steny čistíte svojpomocne – postupujte presne podľa pokynov výrobcu.

  • Riešenie odolných škvŕn

V niektorých prípadoch môžu byť dymové škvrny odolné voči bežným metódam čistenia. Sanačné firmy majú špecializované techniky a vybavenie na efektívne zaobchádzanie s odolnými škvrnami a tak sa sanácia po požiari stane naozaj ,,dokonalou“.

  • Preventívne opatrenia pre budúce požiare

Po úspešnom vyčistení dymu zo stien je nevyhnutné prijať preventívne opatrenia na minimalizáciu rizika budúcich požiarov. Nainštalujte detektory dymu a požiarne signalizácie, pravidelne kontrolujte spotrebiče, elektrické rozvody, bezpečne skladujte horľavé palivá, chemikálie, spreje atď. Ak je nutnosť rekonštrukcie, siahnite po nehorľavých materiáloch.

Čistenie dymu zo stien po požiari si vyžaduje starostlivú pozornosť, trpezlivosť a dôkladnosť. Ak rozmýšľate ,,zhorel mi dom – čistenie vybavím vo vlastnej réžií“dbajte na svoju bezpečnosť. Noste gumené rukavice, aby ste si chránili ruky pred chemikáliami a používajte masku, aby ste sa vyhli vdýchnutiu potenciálne škodlivých častíc počas procesu čistenia. Uvedomte si ale náročnosť a zdĺhavosť celého procesu, zbytočné výdavky na všetky potrebné nástroje, špecializované čistiace prostriedky atď. Vyhľadajte radšej odbornú pomoc firiem ponúkajúcich sanačné práce. Vďaka ich rýchlemu a profesionálnemu zásahu sa vám podarí docieliť stav domu ako pred požiarom. Škody na majetku, ktoré sa ani im nepodarí zachrániť, zdokumentujte a poraďte sa so svojou poisťovňou o krytí obnovy škôd spôsobených dymom a požiarom.